HomeTipyDomácí pěstování za všech 100: jak pěstovat jahody ze semínek

Domácí pěstování za všech 100: jak pěstovat jahody ze semínek

Jahody jsou považovány za rozmarné bobule, a proto si mnozí netroufají pěstovat je sami ze semen – mnohem jednodušší je koupit si hotovou sadbu nebo vysadit keříky, které už tam jsou.Ale pokud tomu rozumíte, není tak těžké vypěstovat sazenice tohoto bobulového ovoce.Řekneme vám, kdy a jak pěstovat jahody ze semen doma na sazenicích.

 • Kdy je nutné vysadit jahody na sazenice.
 • Jak vysazovat výhonky jahodníku ze semen.
 • Jak dlouho trvá, než semínka jahod vyklíčí.
 • Kdy jahody ze semen plodí.
 • Dříve jsme si řekli, čím byste neměli na jaře krmit cibuli a proč.

  Kdy vysazovat jahody na sazenice

  Jahody, stejně jako jahodníky, se vysévají na sazenice koncem února – začátkem března.Důležité je to udělat včas – pokud vyséváte později, je možné, že jahody budou plodit až v příštím roce.Semena lze zakoupit v každém specializovaném obchodě a tato možnost je skvělá i proto, že si můžete vybrat odrůdy, které se vám nejvíce líbí.

  Jak pěstovat výhonky jahod ze semen

  Pro správný výsev jahod existuje několik podmínek:

 • Půdu pro jahody by měla tvořit směs drnů, písku a rašeliny v poměru 2:1:1.V obchodě můžete vzít a zakoupit také univerzální zeminu a dokonce i substrát pro fialky nebo begonie.
 • Důležité: do půdy ze zeleninové zahrady byste neměli vysévat semena.

 • Nádoby pro pěstování sazenic jahodníku je lepší vzít průhledné – můžete tak kontrolovat vlhkost půdy.Před výsadbou je třeba nádobu dezinfikovat: ošetřit roztokem manganu.
 • Jak pěstovat sazenice jahod v kelímcích? Je to ještě jednodušší: použijte obyčejné plastové kelímky pro výsadbu rostlin sena.Tímto způsobem rostlinu při vybírání (přesazování) rozhodně nepoškodíte.

 • Při výsadbě rozprostřete semena na povrch navlhčené půdy ve vzdálenosti 2 cm a postříkejte je postřikovačem.Semena nemusíte zakrývat půdou.
 • Přikryjte nádobu nebo kelímky fólií a umístěte je na teplé (asi 20 °C) a dobře osvětlené místo.Občas fólii rozevřete, abyste semenáčky jemně zalili.Fólii lze zcela odstranit, až když mají rostliny první pravé listy.Sazenice si však budou muset ještě zvyknout na pokojové podmínky: pokaždé prodlužte dobu větrání – tak je otužíte.
 • Pravé listy jsou listy, které se objeví po prvních, semenáčkových listech a již vypadají jako listy jahod nebo jiných plodin.

  Je třeba mít na paměti, že mladé sazenice jahodníku nemají rády mnoho vláhy a je důležité to s ní nepřehánět, aby nedošlo ke zničení rostlin.Jahody můžete zalévat až poté, co se objeví první pravé listy.Jahody mají také rády hodně světla – potřebují alespoň 10 hodin denně.Proto sazenice umístěte na okenní parapet a v případě potřeby je doplňte speciálními lampami.

  Za jak dlouho vyklíčí semínka jahodníku

  První klíčky semen budou již 15.-20. den po výsevu.Sklízet je však můžete až ve chvíli, kdy se objeví 2-4 pravé listy.

  Rostliny přesazujte metodou přesazování – to znamená, že sazenice vyjmete s malou hrudkou zeminy z navlhčené půdy a přenesete je do samostatných nádob.

  Když jahody ze semen plodí

  S výsadbou sazenic jahodníku do volné půdy nespěchejte hned.Nejprve je třeba sazenice zvyknout na čerstvý vzduch: pravidelně je vystavujte na balkon nebo terasu – nejprve na několik minut a pak dobu prodlužujte.

  Sazenice můžete vysazovat do volné půdy v polovině května – začátkem června, v závislosti na počasí, půda by se měla zahřát na 15 °C.Vzdálenost mezi sazenicemi na záhonu by měla být 30 cm.Nezapomeňte, že je velmi důležité vybrat správné místo – sladkost a velikost bobulí závisí na množství slunce.Pokud jste vše udělali správně, budete moci sklízet již letos.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments