HomeTipyCo vysadit v listopadu na zeleninové zahradě, záhonu a v zahradě: seznam...

Co vysadit v listopadu na zeleninové zahradě, záhonu a v zahradě: seznam pro chalupáře

Listopad je pro chalupáře poměrně náročný měsíc kvůli nepředvídatelnému počasí.V posledním podzimním měsíci se často střídají déšť, sníh a slunce, takže v tomto měsíci můžete vysazovat pouze nejodolnější rostliny.UNIAN sestavil podrobný seznam rostlin, které se vysazují v listopadu.

Zelenina a zelenina

V listopadu můžete vysadit zeleninu, která je odolná vůči mrazu a změnám teplot.Jsou to tuřín, zelí, pórek, čekanka, petržel, hrách.Začátkem měsíce lze vysadit ozimou cibuli a ozimý česnek.

Některé plodiny lze pěstovat po celý měsíc, jsou to salát a špenát.V listopadu lze také vysadit pozdní fazole, mrkev a ředkvičky, ale tyto plodiny bude třeba na noc přikrýt, dokud nenapadne sníh.

Stromy odolné vůči zimě

V listopadu můžete na zahradě vysadit zimovzdorné plodiny, které dobře snášejí chladné počasí.Patří mezi ně kalina, jeřáb a hloh.Aby sazenice zakořenily v zemi, musí být vysoké alespoň 20 cm.Tyto sazenice se vysazují do jamek hlubokých 40 cm a zalévají se.Kolem kmene je třeba nasypat mulč, například piliny nebo borovou kůru.

Léčivé rostliny

Mnoho léčivých rostlin se vysazuje v zimě, protože po otužení chladem lépe rostou.Vyhraďte pro svou ‚zelenou lékárničku‘ samostatný prostor s dobrým světlem.Pod zimou vysazujte heřmánek, kozlík lékařský, alternarii, třezalku, sporýš, lobelku, kořen majoránky.Tyto rostliny přezimují v zemi a na jaře začnou první vchody.

Zimovzdorné květiny

Zimní výsev zimovzdorných jednoletých květin je vhodný v listopadu.V posledním podzimním měsíci vysejte jednoleté chryzantémy, kosmeje, delfínie, chrpy, floxy a vlčí bob.

Tulipány a hyacinty lze za teplého počasí vysazovat začátkem listopadu.Sněženky lze vysazovat koncem podzimu, protože vydrží i zimní počasí.Křehké cyklámeny jsou klasickými listopadovými květinami, ale při prvních mrazech by měly být zakryty.

Listopad je také dobou pro výsev trvalkových máků a okrasného zelí.V průběhu měsíce můžete vysazovat také šípky – dobře přezimují na záhoně.Ze stálezelených květin v listopadu vysazujte vřes.Ten se nebojí mrazu a roste i ve vysokých horách a na záhonu určitě zakoření.

Martin Černohorský
Martin Černohorský
Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments