HomeZahradničeníCo v žádném případě nevyhazovat do kompostéru: pamatujte si to navždy

Co v žádném případě nevyhazovat do kompostéru: pamatujte si to navždy

Kompostování je úžasný a pohodlný způsob, jak se zbavit nepotřebného odpadu po úklidu na pozemku.Ne všichni majitelé dači však vědí, co lze do kompostéru házet a co ne.UNIAN to zjistil a je připraven se o to podělit.

Zda lze do kompostu dávat slupky z mandarinek

Existuje rozšířený názor, že slupky citrusových plodů by se neměly házet do kompostu – ve skutečnosti to není pravda.Mýtus, že éterické oleje obsažené ve slupkách mohou půdě škodit, není ničím jiným než přeháněním.Například kilogram mandarinkových nebo pomerančových slupek obsahuje minimální množství olejů – těchto několik gramů nebude mít na půdu žádný vliv.

Zda je možné dávat do kompostu popel – přesná odpověď

Uhelný popel by se rozhodně neměl používat do kompostovací jámy nebo hromady, ale dřevěný popel je pravý opak.Mnoho zahradníků doporučuje sypat popel na záhony nebo ho házet do kompostu.Přenese své živiny do rostlin a vody, a bude tak užitečným organickým hnojivem pro půdu.

Je v pořádku dávat do kompostu spadané listí

Listí stromů lze do kompostu přidávat bez obav – vhodnou volbou je zejména listí z ovocných stromů (švestek, třešní, jabloní nebo hrušní), vinné révy, javorů, bříz a topolů.

Pokud nemáte kompostovací jámu nebo hromadu, ale chcete si vyrobit kompost ze spadaného listí v pytlích , použijte 50litrové plastové pytle.Listí rozdrťte, nasypte do pytle a udělejte do něj několik otvorů.Pytel nezavazujte, jinak byste kompostu odřízli přístup kyslíku.

Co by se nemělo dávat do kompostu – seznam

Kromě odpadů, které výrazně urychlují proces kompostování, mezi něž patří například močovina, nelze do kompostu dávat všechno.Existují odpady, které by se měly vyhazovat pouze do popelnice nebo odevzdávat k recyklaci.Patří mezi ně např:

 • Výkaly domácích zvířat.
 • Plastové výrobky.
 • předměty ze skla, kůže a pryže.
 • Lesklé časopisy a barevný papír.
 • tabákové nedopalky.
 • jakékoliv barvy, jedy, rozpouštědla.
 • obsah sáčku vysavače.
 • Kromě toho nelze kompostovat veškerý rostlinný odpad. Shnilá jablka, nemocné větve, infikované plody a jehličí je lépe zakopat na pozemku nebo spálit v ohni, aby se zabránilo riziku onemocnění.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments