HomeTipyCo dělat v případě náhlého zřícení budovy: pravidla, která vám pomohou zachránit...

Co dělat v případě náhlého zřícení budovy: pravidla, která vám pomohou zachránit se

Vzhledem k tomu, že ruští okupanti na Ukrajině často zasahují obytné budovy, je mnoho civilistů zabito.Znalost toho, co dělat při zřícení budovy, však může člověku zachránit život.

Co dělat, když se budova zřítí: Pokud v blízkosti uslyšíte výbuchy nebo zjistíte, že budova ztrácí stabilitu, snažte se co nejrychleji odejít a vezměte si doklady, peníze a nejnutnější věci.Při odchodu jděte po schodech, nikoli výtahem.

Jak doporučuje ministerstvo zdravotnictví, pokud není možné opustit budovu, měli byste si zapamatovat, jak se chovat v případě náhlého zřícení budovy.Obsadit nejbezpečnější místo: otvory nosných vnitřních stěn, rohy tvořené nosnými vnitřními stěnami, pod rámovými nosníky.Pokud se váš dům zřítí, schovejte se pokud možno pod stůl, abyste se ochránili před padajícími předměty a troskami.Pokud máte s sebou děti, přikryjte je.V případě potřeby otevřete dveře od bytu, abyste si zajistili únikovou cestu.Nepřibližujte se k oknům, elektrickým spotřebičům, okamžitě vypněte vodu, elektřinu a plyn.Pokud dojde k požáru, snažte se ho okamžitě uhasit.Nevycházejte na balkon.Nepoužívejte zápalky, protože může hrozit únik plynu.

Abyste předešli zranění, při sebemenším náznaku zřícení se ukryjte v místech, kde je náraz trosek nejméně pravděpodobný.Mezi taková místa v budově patří okenní a dveřní otvory a rohy tvořené nosnými zdmi.Děti by měly být přitisknuty k obličeji, aby byly chráněny před možným zraněním.

Důležité je také vědět, jak se chovat v hromadě trosek, abyste zachránili životy.Pod sutinami platí několik pravidel chování – prvním z nich je snažit se přizpůsobit situaci a rozhlédnout se po možném východisku.Pokuste se určit svou polohu a zjistit, zda jsou v okolí další lidé: naslouchejte, zvyšte hlas.Pamatujte, že člověk může dlouho odolávat žízni a zejména hladu, pokud neplýtvá energií.

Kromě toho zde uvádíme, co dělat, když se nacházíte pod sutinami budovy – poohlédněte se po kapsách nebo v okolí po předmětech, které mohou pomoci signalizovat světlem nebo zvukem (např. baterka, zrcátko a kovové předměty, kterými lze poklepat na trubku nebo zeď).Pokud je jedinou cestou ven úzká průlezka, protáhněte se jí.K tomu uvolněte svaly a pohybujte se s lokty u těla.

Zranění při zřícení budovy

Pokud člověk zůstane pod sutinami delší dobu a je rozdrcen deskami nebo výztužemi, dochází k traumatizaci tkání v důsledku nedostatečného průtoku krve.V místě poranění se začnou hromadit toxické produkty lidského těla.Pokud se náhle odstraní váha ze zraněného místa, toxiny se rychle dostanou do krevního oběhu člověka.A s tak velkým tokem toxinů si ledviny nedokážou poradit a odmítají pracovat, což bude mít fatální následky.Z tohoto důvodu je před zvednutím těžkých trosek z oběti přivolán zdravotnický personál, který do krevního oběhu vkápne a podá speciální léky.

Pokud zdravotníci po kolapsu ještě nedorazili na místo neštěstí a oběť potřebuje okamžitou pomoc, je třeba přiložit pevný obvaz na celou rozdrcenou část těla oběti.Jakmile je osoba vyproštěna z trosek, měla by být neprodleně převezena do nemocnice.

Martin Černohorský
Martin Černohorský
Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments