HomeTipyCo dělat v případě jaderného výbuchu a kdy pít jodid draselný: podrobný...

Co dělat v případě jaderného výbuchu a kdy pít jodid draselný: podrobný algoritmus

Jodová profylaxe při ozáření – pouze v tabletách / depositphotos.com.

Havárie v Záporožské jaderné elektrárně může mít pro obyvatelstvo různé následky, které budou záviset na mnoha faktorech, včetně obdržené dávky záření, druhu radioaktivních látek, délky expozice a schopnosti organismu zotavit se.

V každém případě je nezbytné přijmout nouzová opatření a minimalizovat účinky, které má záření na organismus.Dnes se s vámi podělíme o základní bezpečnostní pravidla pro případ radiačního nebezpečí.

Co dělat v případě ozáření – doporučení Ministerstva zdravotnictví

V případě havárie v jaderné elektrárně by měla být přijata následující opatření:

 • Ukryjte se uvnitř.Zavřete všechna okna; zalepte je nebo utěsněte mokrým hadrem; vypněte klimatizaci a další ventilační systémy; nezdržujte se v blízkosti venkovních zdí, střech; zůstaňte nejlépe v místnosti bez venkovních dveří a nejlépe bez oken; zůstaňte v úkrytu (uvnitř) a nevycházejte ven, dokud příslušné orgány nedají jiný pokyn.
 • Dekontaminujte se, pokud jste v době nehody byli mimo domov.Opatrně si svlékněte svrchní oděv, utěsněte jej, abyste zabránili fonaci, a odložte jej na místo, kde se k němu nebudou přibližovat lidé a zvířata.
 • Pokud je to možné, omyjte se.Osprchujte se vodou a mýdlem, vlasy si umyjte šamponem bez kondicionéru.Nepoužívejte kondicionér, aby se radiační materiál neusazoval.Pokud se nemáte kde osprchovat, omyjte si alespoň pod tekoucí vodou jen odkrytou pokožku, zejména obličej a ruce.
 • Pokud není k dispozici tekoucí voda, použijte vlhčené ubrousky nebo hadřík navlhčený vodou.Zvýšenou pozornost je třeba věnovat rukám, obličeji a uším.Ošetřete také oční víčka a řasy otřením vlhčenými ubrousky, navlhčeným hadříkem.
 • Neotírejte ani neškrábejte kůži, jinak se radioaktivní materiál dostane do ran a lézí na kůži.
 • Noste čisté oblečení.
 • Vyhýbejte se konzumaci potravin a nápojů z neznámých zdrojů.
 • Chraňte dýchací cesty, používejte masku nebo jiné ochranné prostředky, pokud jsou k dispozici.
 • Ministerstvo zdravotnictví dále doporučuje sledovat oficiální zdroje informací, zapnout televizi, rozhlas.Ve sdělovacích prostředcích nebo prostřednictvím veřejných rozhlasů budou místní úřady, státní služba pro mimořádné situace a policie poskytovat pokyny veřejnosti.

  Jódová profylaxe při havárii jaderné elektrárny

  Použití jódu při ozařování je jedním z důležitých preventivních opatření.Proč pít jód při ozařování – pomáhá chránit štítnou žlázu před absorpcí radioaktivního jódu.

  Důležité: jodová profylaxe je nutná pouze v případě, že došlo k nehodě.Měla by se provádět až poté, co byla nehoda oficiálně potvrzena – jodid draselný je pro tělo toxický a dopředu nefunguje.

  Kromě toho byste nikdy neměli pít alkoholický roztok jódu zředěný vodou nebo mlékem.Jód v lahvičkách je určen pouze k zevnímu použití a takováto samoprofylaxe může být zdraví škodlivá.

  Ministerstvo zdravotnictví povoluje používání jodidu draselného pouze v tabletách, dbejte na to, abyste je měli ve své lékárničce.Nepropadejte však panice a nevykupujte všechny zásoby – v případě hrozby příjmu radioaktivního jódu do organismu se doporučuje jednorázové použití po oznámení radiační havárie.Jód na ozáření – dávkování na ochranu před dalším ozářením štítné žlázy je pro dospělé a děti od 2 let 1× denně 125 mg, což je 1 nebo 1/2 tablety v závislosti na obsahu účinné látky.

  Pamatujte, že jód v tabletách na ozáření nechrání před všemi následky havárie, proto je velmi důležité dodržovat výše uvedená doporučení a pomáhat je plnit i lidem ve vašem okolí.

  Jak dlouho trvá radiace po jaderném výbuchu, závisí na různých faktorech, jako je síla výbuchu a druh radioaktivního materiálu.Radiace může být krátkodobá nebo může mít dlouhodobé účinky na životní prostředí.Proto je v případě radiační havárie důležité řídit se pokyny odborníků ohledně evakuace, dočasného přemístění nebo ukrytí na bezpečném místě.

  Situace v ZNPP: Dříve kancelář prezidenta vysvětlila, co mohlo ovlivnit rozhodnutí Ruské federace provést teroristický útok na obsazenou elektrárnu.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments