HomeZahradničeníCo dělat na zeleninové zahradě v květnu: 11 nejdůležitějších činností

Co dělat na zeleninové zahradě v květnu: 11 nejdůležitějších činností

Květen je pro majitele zahrad a zeleninových zahrádek velmi rušným měsícem.V tomto měsíci se vysazuje většina plodin a následně se o ně pečuje.Na zahradě se prořezávají a ošetřují stromy, bělí se kmeny.Vysazují se květiny a stříkají se záhony.Agentura UNIAN jmenovala 11 nejdůležitějších věcí, které je třeba v květnu na místě udělat a které byste neměli vynechat.

 • Výsadba sazenic.
 • Výsev zeleniny do volné půdy.
 • Pletí plevele a okounění.
 • Množení keřů bobulovin.
 • Kypření půdy.
 • Postřik stromů v zahradě.
 • Bělení stromů.
 • Hnojiva a hnojivé látky.
 • Výsadba vinné révy.
 • Výsadba květin.
 • Výsadba růží.
 • Vybrat plodný den pro setí a další druhy prací pomůže lunární výsevní kalendář na květen.

  Výsadba sazenic

  V květnu již můžete vysazovat první sazenice – lilky, rajčata, papriky, zelí, květiny atd.Sazenice můžete vysadit do skleníku nebo ihned na pozemek.V druhém případě bude třeba sazenice na noc přikrýt, pokud se očekávají mrazy.

  Týden před přesazením omezte zálivku a začněte sazenice na noc vynášet ven nebo na balkon.Zelenina si tak rychleji zvykne na venkovní teplotu.

  Výsev zeleniny do volné půdy

  V květnu lze do volné půdy vysévat rané zelí, červenou řepu, mrkev, cibuli, česnek, ředkvičky, salát, fazole a hrách.Pokud bude začátek měsíce chladný, je lepší výsev odložit na 10. den měsíce.Na konci měsíce vysazujte plodiny, které milují teplo – okurky, cukety, dýně, kukuřici.

  Také v květnu můžete sázet brambory, pokud jste to neudělali v dubnu.Přečtěte si, kdy sázet brambory 2023 podle odrůd a podle lunárního kalendáře.

  Odplevelování a hřadování

  V květnu roste na zeleninové zahradě nejen zelenina, ale také plevel.Nezapomínejte zeleninovou zahradu pravidelně plečkovat a odstraňovat plevel.První pletí spojte s okopáváním – to chrání kořeny před mrazem a posiluje je.

  Množení bobulovitých keřů

  V květnu můžete maliny, rybíz a angrešt množit pomocí odnoží.Za tímto účelem vezměte z keře silnou a dlouhou větev a ohněte ji k zemi, aniž byste ji odřízli.Výhonek umístěte do malé jamky a zasypte zeminou.Poté výhonek přivažte ke kolíku.Během léta větev zapustí vlastní kořeny a příští rok ji můžete z keře odříznout a přesadit.

  Uvolnění půdy

  Po výsadbě nezapomeňte v průběhu měsíce několikrát půdu nakypřit.Tento postup odstraní z místa plevel a také usnadní přístup kyslíku ke kořenům.Zvláště důležité je kypřit jahody v květnu, ale nepoškozujte metličky rostlin.

  Postřik stromů v sadu

  Během kvetení nebo po něm nezapomeňte ošetřit zahradu proti nejčastějším chorobám na Ukrajině.Jedná se o padlí, rez, moučnivku, hnilobu plodů a moniliózu stromů.Pokud to neuděláte, pak se v létě choroby rozšíří po zahradě a zničí úrodu.

  Postřik by se měl provádět za teplého a suchého dne.Zahradu můžete ošetřit domácími prostředky nebo si koupit hotový přípravek v agroobchodě.Dříve UNIAN psal, čím ošetřit ovocné stromy na jaře.

  Bělení stromů

  Na ochranu zahrady před úpalem a škůdci se stromy na jaře bělí.K přípravě podkladu pro bělení se obvykle používá vápno, ke kterému se přidávají další přísady – hnůj, křída, lepidlo atd.Stromy by se měly bělit za suchého dne.

  Co dělat na zeleninové zahradě v květnu / foto depositphotos.com.

  Hnojiva a hnojiva

  V květnu začíná u většiny plodin období aktivního růstu a kvetení.V této fázi je třeba rostliny hnojit, aby rychleji nabývaly zelené hmoty.Abyste nemuseli krmit každou zeleninu zvlášť, můžete si koupit nějaké univerzální hnojivo pro tykve nebo noční rostliny.Nezapomeňte přikrmovat také keře bobulovin.

  Výsadba vinné révy

  Ovocné stromy a ořechy se v květnu nevysazují – je na ně příliš pozdě.S nástupem stabilního tepla však můžete na pozemek vysadit vinnou révu.Pro výsadbu hroznů vykopejte jámu o hloubce a průměru 80 cm.Na dno položte drenážní vrstvu.Poté nasypte vrstvu zeminy s přídavkem humusu a popela.Sazenice zasaďte a zasypte, vydatně zalijte a zamulčujte.

  Výsadba květin

  Majitelé záhonů mají v květnu také spoustu starostí.Na začátku měsíce vysazujte na záhony zvonky, aksamitníky, floxy a jiřiny.Na konci měsíce můžete vysadit teplomilné kanny, kaly a lilie.Z letniček v květnu vysazujte muškáty, kosmatice, fuchsie.

  Také v posledním jarním měsíci můžete na záhon přesadit květiny, které jsou vypěstované přes sazenice.Jsou to astry, macešky, tulipány a narcisy, měsíčky, chryzantémy, chrpy, petúnie.

  Výsadba růží

  Právě v květnu se na Ukrajině začíná sázet královna záhonů – růže.Půda pro výsadbu růží by se měla zahřát alespoň na 15 stupňů a teplota vzduchu by měla být alespoň 16-18 stupňů.Doporučuje se vybrat místo tak, aby bylo osvětleno pouze ráno a večer, protože polední slunce může růže spálit.

  Sazenice kupte těsně před výsadbou a dejte je do vody, zatímco budete připravovat stanoviště.Pro výsadbu růží vykopejte jámy hluboké 50 cm a použijte hnůj nebo kompost.Po výsadbě pod každou půdu nalijte kbelík vody.

  Důležitá nuance: nezapomeňte koupit ty odrůdy růží, které jsou přizpůsobeny klimatu vašeho regionu.Krymské růže pravděpodobně nezakoření v Černigovské oblasti a naopak.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments