HomeTipyCo dělat na zeleninové zahradě a v sadu v říjnu: 8 nejdůležitějších...

Co dělat na zeleninové zahradě a v sadu v říjnu: 8 nejdůležitějších činností

Říjen je pro dačického pěstitele poměrně plodný měsíc.Kalendář výsadby na říjen nabízí spoustu věcí, které je třeba v druhém podzimním měsíci udělat: výsadbu různých druhů zeleniny, bylinek a květin, prořezávání stromů a hnojení půdy.UNIAN vám poskytne nápady, co v říjnu na pozemku dělat.

 • Sklizeň plodin v říjnu.
 • Výsadba ozimých plodin.
 • Prořezávání stromů.
 • Úklid zeleninové zahrady.
 • Výsev siderátů.
 • Výsadba stromů a keřů.
 • Aplikace spadaného listí.
 • Výsadba květin.
 • Sklizeň v říjnu

  V říjnu pokračuje sklizeň pozdní zeleniny, ovoce a bobulovin.V tomto měsíci se sklízí zelí, jablka, hrušky, dýně, ořechy, rakytník, jeřabiny.Na zahradě pokračují ve sběru hroznů na víno.Sklizené ovoce a zeleninu se doporučuje skladovat v bednách s pilinami nebo novinami, aby déle vydržely.Kdoule se sklízejí na samém konci měsíce.

  Výsadba zimních plodin

  Přečtěte si na našich webových stránkách, jak v říjnu sázet ozimý česnek.Tento postup proveďte v první polovině měsíce.Od poloviny měsíce vysévejte mrkev, špenát, ředkvičky, celer, pórek, petržel.Aby semena lépe přečkala zimu, zasypeme je směsí zeminy a humusu.

  Prořezávání stromů

  Říjen je vhodným měsícem pro prořezávání větví stromů.Aktivní procesy životní činnosti v nich skončily a prořezávání bude snadné a před mrazy se rány stihnou zahojit.Proto se v září prořezávají maliny, rybíz, angrešt a aktinidie.

  Úklid zeleninové zahrady

  Před mrazy je vhodné odstranit ze zeleninové zahrádky všechny kmeny a dřevo, protože v jejich kůře přezimují larvy škůdců.V říjnu se půda znovu zkultivuje, aby na jaře bylo méně plevelů.Poté na pozemek rozprostřete mulč – dříve jsme si řekli, čím pozemek na podzim mulčovat.

  Co dělat na zeleninové zahradě v říjnu / foto ua.depositphotos.com.

  Výsev siderátů

  Po ukončení prací na zeleninové zahradě a sklizni plodin je možné vysévat sideráty na zimu.Sideráty jsou rostliny, které se na pozemek vysévají po sklizni a na jaře se sečou.Přes zimu zlepšují výnosy plodin a strukturu půdy a odpuzují škůdce.

  Výsadba stromů a keřů

  Polovina podzimu je vhodným obdobím pro výsadbu ovocných stromů a bobulovitých keřů.Před zimou stihnou zakořenit a vypěstovat silné kořeny a na jaře dají první úrodu.V říjnu můžete vysadit maliny, rybíz, angrešt, jabloně, ořechy a švestky.

  Při nákupu sazenic požádejte prodejce, aby vám prodal právě zimovzdorné odrůdy, aby zimu určitě přežily.

  Aplikace spadaného listí

  V polovině podzimu začíná aktivní opad listí.To je pro majitele dači dobrá příležitost připravit si hnojivo z listí nebo jím pokrýt pozemek.Již dříve jsme psali, co dělat se spadaným listím na zahradě a zeleninové zahrádce.

  Výsadba květin

  V říjnu se můžete zabavit na záhonu.V tomto měsíci sázejte tulipány, sedmikrásky, pomněnky, kosatce, vlčí bob, okrotice.Tyto květiny se vysazují na začátku měsíce, aby měly čas zakořenit do mrazu.V polovině října můžete vysadit růže.Blíže k listopadu vysazujte konvalinky a pivoňky.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments