HomeZahradničeníCo dělat, když zimní česnek vyklíčí před chladným počasím: existuje jeden jednoduchý...

Co dělat, když zimní česnek vyklíčí před chladným počasím: existuje jeden jednoduchý způsob

Zimní česnek se obvykle sází na podzim – sklízet ho pak můžete až po zimě.Stává se však, že podzim je tak teplý, že česnek zasazený pod zimou stihne vyklíčit.Co dělat, když zimní česnek vyklíčil na podzim, a jak ho chránit před zimními mrazy – to vám prozradíme v materiálu.

Česnek sám o sobě – zimovzdorný, to znamená, že se nebojí chladu.Ale přesto, pokud vyklíčí na podzim brzy, nemusí snášet mrazy a jeho horní sazenice zahynou.Existuje dobrá zpráva – česnek bude stále růst, není příliš dobrá – poroste pouze část vysazených.Pokud tedy česnek vyklíčil ještě před mrazy, je lepší ho před nadcházejícím chladným počasím chránit.

Proč zimní česnek vyklíčil na podzim

Je to takhle.A není to proto, že jste ji zasadili brzy (i když se to může stát), ale hlavním důvodem je teplé počasí s plusovou teplotou vzduchu.Česnek vysazený pod zimou by měl v ideálním případě jen zakořenit, přezimovat a po zimě vyklíčit.Ale klima se mění a podzim a zima se vyznačují abnormálně vysokými teplotami.Proto se česnek rozhodne, že zima nebude, a protože je zakořeněný, je čas na růst.Mimochodem, a vysazuje se také pod ozimou cibuli.

Při výsadbě česneku na zimu byste se proto měli vždy řídit předpovědí počasí, a to dlouhodobou, a ne obecně uznávanými termíny výsadby.Situaci s naklíčeným česnekem však lze napravit.

Naklíčený zimní česnek – co dělat

Česnek je třeba mulčovat, tj. přikrýt ho v předvečer mrazů: sledujte předpověď počasí, pokud zítra mrzne – přikryjte ho dnes.

Jak nejlépe přikrýt česnek na zimu? Pro mulčování můžete použít:

 • Listovou podestýlku – listy musí být zdravé, bez napadení houbami a hmyzem.
 • seno.
 • Sláma – posečená a začala překvasovat (čerstvá sláma odebírá z půdy dusík).
 • Rašelina – sušená a nasekaná, ale ne čerstvá.
 • Lapnik – čistý a zdravý, bez červených skvrn.
 • Piliny – doporučuje se smíchat s borovým jehličím k odradení myší.
 • Za suchého počasí přikryjte 7 cm silnou vrstvou.Přes vrchní část lze proti větru natáhnout agrovlákno a na okrajích ho přitlačit k zemi.Vezměte v úvahu úroveň kyselosti půdy – pokud je vysoká, nemělo by se použít jehličí, rašelina nebo piliny.Pokud existuje možnost, že česnek pod mulčem může napadnout hmyz, doporučuje se přidat do krycího materiálu cibulové slupky.

  Tip: Abyste zabránili vyklíčení česneku i v teplém podzimu, sázejte ho do hloubky 10 cm, a pokud ho sázíte v hlávkách, sázejte ho do hloubky 15 cm.Tím ho ochráníte před anomáliemi počasí.

  Již dříve jsme si řekli, kdy sázet ozimý česnek v listopadu 2023.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments