HomeTipyCo dělat, když vám zmoknou boty: 3 úsporné lifehacky

Co dělat, když vám zmoknou boty: 3 úsporné lifehacky

Podzim a zima jsou období, kdy se venku tvoří hodně vlhkosti – z kaluží nebo sněhové pokrývky.Během procházky nebo krátké cesty z domova do práce mohou vaše boty promoknout, a to je spojeno nejen s deformací obuvi, ale také s nachlazením.UNIAN vám prozradí, jaká impregnace bot před promočením je nejúčinnější a jak ji provést vlastníma rukama.

Dříve jsme hovořili o tom, jak roztáhnout boty, pokud jsou těsné – v závislosti na materiálu.

Promáčení obuvi zevnitř nebo zvenčí – příčiny

Než začnete hledat nápravu pro své boty, musíte nejprve zjistit, proč vaše boty mokvají.Může to být způsobeno poškozením materiálu nebo podrážky – abyste to zjistili, pečlivě botu prohlédněte z různých úhlů.Pokud najdete díry, praskliny nebo jiné známky deformace, odneste boty do opravny nebo je vyhoďte.

Boty také promoknou, pokud materiál, ze kterého jsou vyrobeny, není odolný vůči velkému množství vlhkosti.Pak musíte vytvořit další ochrannou vrstvu – pomůže impregnace na boty z obchodu nebo prostředek připravený vlastníma rukama.

Nenamáčejte pouze ty boty, holínky a tenisky, které jsou vyrobeny z gumy nebo hladké přírodní kůže.Nubuk, semiš a všechny ostatní materiály s chlupatým povrchem poměrně rychle promoknou – je lepší je pro takové období buď nevybírat, nebo je něčím ošetřit.

Vodoodpudivá impregnace pro boty vlastníma rukama – možnosti

Pokud se rozhodnete, že zimní nebo podzimní boty potřebují ochranu, nespěchejte s nákupem drahého prostředku pro masový trh – vytvořte univerzální řešení vlastníma rukama.Nejste si jisti, co musíte udělat, aby vaše boty zůstaly suché – napište si možnosti.

Ošetření obuvi parafínovým voskem a benzínovým zapalovačem.

Boty umyjte a vysušte, poté se ujistěte, že máte:

 • strouhaný parafín – 1 lžička.
 • benzín do zapalovačů – 100 gr.
 • Smíchejte výše uvedené přísady v nádobě, dokud se parafín zcela nerozpustí.Do vzniklého roztoku navlhčete vatový kotouč a ošetřete jím nenápadné místo na botě.Pokud nedojde k žádným změnám, proveďte tento postup na celém povrchu obuvi.Nechte boty přes noc působit a poté je používejte podle svého určení.

  Impregnace obuvi proti promáčení na bázi oleje.

  Tento přípravek je vhodný pro obuv z přírodní kůže a při promočení umělé kůže.Budete potřebovat:

 • ricinový olej – 2 lžičky.
 • lněný olej – 2 lžičky.
 • strouhaný parafín – 100 gr.
 • Všechny tyto složky smíchejte v nádobě a zahřívejte na vodní lázni, dokud se parafín zcela nerozpustí.Vzniklou směsí namažte boty, ale ne příliš – velké množství ‚ricinového oleje‘ může boty ztuhnout a být nepohodlné.Boty nechte působit 6-8 hodin a poté je používejte k chůzi.

  Čistý parafín nebo vosk je možnost, než chránit boty před vodou.

  Jako alternativu k výše uvedeným prostředkům můžete použít parafín nebo vosk bez dalších přísad.Upozorňujeme, že stearinové svíčky nejsou v tomto případě vhodné – stearin obsahuje velké množství mastných kyselin, které nechrání před vlhkostí.Chcete-li zaručit suché boty, potřete svůj oblíbený pár parafínem nebo voskem a poté je vysušte fénem – tato metoda vám pomůže zapomenout na mokré nohy.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments