HomeTipyCo dělat, když se vaše oblečení elektrizuje: zbavte se ho jednou provždy

Co dělat, když se vaše oblečení elektrizuje: zbavte se ho jednou provždy

Každý se již setkal se situací, kdy se oblečení zelektrizovalo, zejména v zimě.Není to nebezpečné, ale způsobuje to mnoho potíží a nepohodlí.O tom, co dělat, když oblečení elektrizuje – nám poví materiál.

Proč elektrizuje oblečení – jednoduché vysvětlení

Z fyzikálního hlediska platí, že když se předměty o sebe třou, začnou se mezi nimi vyměňovat kladné a záporné náboje.Totéž se děje s vaším oblečením.Zároveň se některé věci silně elektrizují, zatímco jiné prakticky neexistují.Děje se tak kvůli hydrofilnosti tkanin: pokud vlákno dokáže dobře absorbovat vlhkost, bude méně elektrizované a naopak.Proto jsou nejvíce elektrizující tkaniny syntetického původu, méně elektrizující jsou hedvábné nebo vlněné tkaniny a bavlněné tkaniny neelektrizují vůbec.

Odpověď na otázku, proč se oblečení v zimě více elektrizuje, je velmi jednoduchá – v interiéru je kvůli intenzivnímu vytápění velmi suchý vzduch, což přispívá k hromadění statického náboje na věcech.

Zelektrizované oblečení – co dělat

Pokud statická elektřina způsobuje, že se vám oblečení lepí na tělo a vznikají nepříjemné pocity, je třeba vědět, jak se zbavit zelektrizovaného oblečení.Vyhazování takových věcí je velmi sporné a ne zrovna levné řešení, proto vám poradíme, co dělat, abyste elektrizujícímu oblečení zabránili:

 • Nejjednodušší a nejlevnější možností je voda: spodní stranu oděvu můžete postříkat rozprašovačem, abyste ji mírně navlhčili (je důležité to nepřehnat a věc úplně nenamočit).
 • Při praní byste měli používat antistatické prostředky a voda by neměla být tvrdá.
 • Protože syntetické tkaniny častěji hromadí statickou elektřinu, měly by se sušit odděleně od přírodních oděvů.Je nutné sušit oblečení v místnosti, která je dobře větraná, výbornou volbou je čerstvý vzduch (balkon nebo lino).
 • Používejte antistatické spreje zakoupené v obchodě nebo jejich ‚domácí obdoby‘, jako je ocet, mýdlo, jedlá soda, sůl nebo citron.
 • Pokud je oblečení zelektrizované, jak se ho zbavit, vám poradí fyzika: k odstranění statického náboje používejte kovová ramínka na sušení věcí a na oblečení uvnitř přilepte anglický špendlík jako vodič.
 • Dalším účinným způsobem, jak se zbavit elektrizování oblečení v domácnosti, bude speciální způsob praní.Do pračky na 5 kilogramů věcí musíte přidat asi 100 gramů obyčejné sody a 50 mililitrů octa, což výrazně sníží hromadění statického náboje na věcech.

  Dříve jsme psali, že se nesmí prát s kondicionérem, aby nedošlo ke zničení věcí.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments