HomeZahradničeníCo dát pod brambory pro silnou úrodu: možnosti hnojení

Co dát pod brambory pro silnou úrodu: možnosti hnojení

Každý zkušený zahrádkář ví (a začátečník by si to měl pamatovat), že výsadba brambor není možná bez vhodně vybraného pozemku.Půda by měla být úrodná, kyprá, lehká a mírně kyselá.Pokud jsou tyto ukazatele pro vaši zeleninovou zahradu známé – doporučujeme společně pochopit, co dát do jámy při výsadbě brambor pro dobrou sklizeň.

Jak připravit zeleninovou zahradu pro výsadbu brambor – obecná pravidla

Brambory nelze sázet kdekoli – pro dosažení opravdu dobré úrody je důležité dodržovat pravidla střídání plodin.To znamená, že brambory by neměly růst na stejném místě 2 roky po sobě.Brambory by se neměly sázet po paprikách, rajčatech a lilku, ale mohou se sázet po zelí, mrkvi, červené řepě a okurkách.

Je žádoucí připravit zeleninovou zahradu pro výsadbu kořenových plodin na podzim – za tímto účelem dacha pěstitelé kopat půdu do hloubky bajonetu rýče, odstranit plevele, rozptýlit koláče hnoje a pokrýt je pískem.Důležité je, že čerstvé organické látky lze použít pouze při podzimní přípravě, ale na jaře je lepší vzít překvašený hnůj.Na každý metr čtvereční pozemku postačí 8-10 kg hnojiva.Není také zbytečné půdu nakypřit do hloubky 10-12 cm a poté ji urovnat hráběmi.

Jaké hnojivo je lepší použít při výsadbě brambor – lidové recepty

Z generace na generaci vyprávějí dačičtí pěstitelé svým dětem a vnukům, co mají dát do jámy při sázení brambor, aby měli dobrou úrodu.Lidové metody hnojení zpravidla nejsou o nic horší než ‚chemie‘ z obchodu – v mnoha případech jsou dokonce účinnější.Podívejme se na některé z nich.

 • Králičí a drůbeží trus.
 • Je to jedna z možností, co je lepší dát do jámy při výsadbě brambor – hnůj má příznivý vliv na půdu i rostliny.Pokud toto hnojivo použijete kvalifikovaně, můžete znatelně zvýšit úrodnost půdy.Recept je následující:

 • Naplňte sud o objemu 100-200 litrů po 2\3 hnojem.
 • Naplňte vodou, zakryjte fólií nebo víkem.
 • Nechte ‚kvasit‘ po dobu 2 týdnů, míchejte 2-3krát denně.
 • Po uplynutí této doby přidejte 1-2 kg dřevěného popela (1 kg na 100 litrů).
 • Výsadba brambor s tímto hnojivem bude jednoduchá a pohodlná – stačí přidat 1 litr směsi do každé jamky s kořenovou plodinou.

  Pokud se sami rozhodnete, že chcete brambory hnojit ptačím trusem, pak 700 g hlavní složky zřeďte v 10 litrech teplé vody, nádobu zakryjte fólií nebo víkem a postavte na teplé místo.Roztok nechte 3 dny louhovat, poté jej sceďte a do každé jamky přidejte 1 litr.

 • Bylinný nálev.
 • Málokdo ví, že do jamky pro výsadbu brambor můžete dát ekologicky ‚správná‘ hnojiva – například posekanou trávu.Ta obsahuje všechny živiny, které brambory potřebují, a nemusíte bolestivě hledat správné exkrementy.

  Chcete-li vyrobit hnojivo pro brambory z trávy, postupujte podle návodu:

 • Nasbírejte posekanou trávu (můžete použít i plevel) spolu s kořeny.
 • Rostliny vložte do sudu na 2\3 jeho objemu.
 • Přidejte 30 g močoviny.
 • Zalijte vodou, promíchejte, přikryjte víkem nebo fólií.
 • Nechte 2 týdny na tmavém a teplém místě.
 • Nejdůležitější je zajistit, aby se do sudu nedostalo sluneční světlo, jinak přijde veškerá vaše práce vniveč.Jakmile je hnojivo připraveno, můžete přidat 1 litr do každé jamky pro brambory.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments