HomeTipyBudete moci chodit jen v tričku: záchranná pomůcka, pokud vaše radiátory špatně...

Budete moci chodit jen v tričku: záchranná pomůcka, pokud vaše radiátory špatně topí

S příchodem chladného počasí se těšíme, až si v bytě zapneme topení nebo sami spustíme kotel v soukromém domě.Pak se ale můžete setkat s problémem, kdy baterie prakticky nevydávají potřebné teplo.Co dělat, když baterie špatně hřejí, a co je toho příčinou – to vám prozradíme v materiálu.

Špatně vyhřívané baterie v bytě nebo domě – zkontrolujte stoupačku

Chcete-li pochopit, proč radiátory špatně topí, musíte se nejprve ujistit, že problém je v nich.K tomu stačí porovnat teplotu stoupačky a radiátorů: pokud je stejná, příčina není v nich.V rodinných domech může být ‚viníkem‘ nedostatečně výkonný kotel, v případě bytů s ústředním topením se musíte zeptat na odboru bytového a komunálního hospodářství.Pokud je voda ve stoupacím potrubí horká, ale v radiátorech je studená, pak je příčina v nich.Jedná se o jednoduchou metodu, která vám pomůže zjistit, zda se baterie dobře nezahřívají.

Co dělat, když se vaše baterie špatně zahřívají – hlavní příčiny a způsoby nápravy.

Pokud v soukromém domě nebo v bytě špatně topí baterie a vy jste se definitivně dozvěděli, že je s nimi problém, lze to řešit několika způsoby v závislosti na příčině.Takové mohou být např:

 • B vzduchová zátka.V tomto případě budou radiátory mírně teplé nebo vůbec studené a potrubí bude horké.Abyste se zbavili zátek, je nutné vypustit vzduch přes speciální odvzdušňovací ventil – Maevského kohout, který by měl být otočen správným směrem.Pokud jsou však baterie staré, pak tam s největší pravděpodobností žádný takový kohoutek není a je tam speciální zátka, která je často přilepená ke kovu.Pro takový případ je lepší zavolat instalatéra.
 • Příliš nízký tlak – neméně časté vysvětlení, proč špatně topí baterie v soukromém domě.V tomto případě teplá voda jednoduše neproudí celým okruhem v důsledku poruchy nebo netěsnosti kotle.Pokud nedošlo k žádnému poškození, ale chladicí kapalina stále špatně cirkuluje systémem, je nutné do něj zaříznout čerpadlo, aby se teplá voda urychlila v celém systému.Řešení otázky, co dělat, když jsou v bytě špatně vytápěné baterie kvůli nízkému tlaku, zejména v posledních patrech, je stejné – instalovat čerpadlo pro zlepšení cirkulace vody.
 • Dalším důvodem, proč staré baterie špatně topí, je zanesení systému v důsledku absence vodních filtrů.Kromě toho se uvnitř litinových baterií časem nashromáždí velké množství vápenatých usazenin a velké vrstvy rzi.V této situaci pomůže úplné vypuštění chladicí kapaliny a následné napumpování nové chladicí kapaliny do systému, stejně jako instalace filtrů.
 • Kromě toho mohou být problémy závažnější – radiátory byly nainstalovány špatným způsobem , a proto nefungují správně.Může to však být i mnohem jednodušší – možná jste zavřeli ventil , který je zodpovědný za průtok vody do systému: stačí ho jen vrátit zpět.

  Nyní jste seznámeni s tím, co dělat, pokud se radiátor zahřívá napůl, nebo v horším případě – vůbec studený.Je důležité si uvědomit, že je žádoucí tepelnou soustavu ‚neprovozovat‘ a včas provádět preventivní údržbu v podobě pravidelného čištění, odvzdušňování a instalace filtrů.

  Již dříve jsme psali, jak vypustit vzduch z baterie pomocí šroubováku a láhve.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments