HomeKulinářské receptyBOTANICKÉ LÁZNĚ PRO DUŠI: KDE MŮŽE KRÁSNÁ FLÓRA ČERPAT ENERGII I V...

BOTANICKÉ LÁZNĚ PRO DUŠI: KDE MŮŽE KRÁSNÁ FLÓRA ČERPAT ENERGII I V ZIMĚ

Lesy v Kew

Slavnou londýnskou botanickou zahradu byste při návštěvě města neměli vynechat. Navíc nabízí možnost projít se obrovskými skleníky, které byly postaveny v polovině 19. století. což je nejlépe zachovaný původní viktoriánský skleník, jehož vysoké kopule ukrývají bujnou tropickou vegetaci. Co se týče viktoriánského stylu, jedná se o nejpropracovanější skleník pro rozmanitost. Jedná se o temperovaný skleník, kde teplota nesmí klesnout pod 10 stupňů Celsia. Když do něj vstoupíte, je to ráj subtropických a středomořských rostlin.

Z centra Londýna se do botanické zahrady dostanete veřejnou dopravou za padesát minut. Skleníky jsou otevřeny celoročně od 10 do 17 hodin.

Zahrada Liberc

Ocitnete se zde v jihoamerickém deštném pralese, v horké poušti plné kaktusů, v australské buši nebo v jezírku s tropickými lekníny, v podmořském světě nebo v osvěžující japonské zahradě a v moderních sklenících naší nejstarší botanické zahrady se můžete vrátit i do pravěku. V Pavilonu pravěku si můžete prohlédnout obrovské kapradiny, přesličky a ságy, díky nimž si budete připadat jako v živých dílech Zdeňka Buriana. Mezi mechy leží prastaré zkameněliny, ze skály tryská mohutný vodopád a vysoko nad hlavami návštěvníků rostou listy kapradí. V pavilonu Květnice se nacházejí vzrostlé kamélie staré nejméně dvě stě let. Jejich husté koruny zdobené květy poskytují úžasnou podívanou. Kouzlo dokresluje jezírko s japonskými kapry. Královský, obrovský tropický leknín, žije ve vlastním skleníku na břehu Viktoriina jezera. Komplex devíti skleníků ve tvaru rostlinných buněk je ideální pro zahradu s omezeným prostorem, protože na malé ploše můžete prozkoumat svět a vidět mnoho jeho divů.

V zimě je otevřeno denně od 8:00 do 16:00.

Berlínská botanická zahrada

Místní botanická zahrada má komplex skleníků. Zdejší obří bambus, jehož stonky jsou 30 centimetrů silné a rostou téměř ke stropu, dosahuje výšky až 23 metrů a je plný bujné tropické vegetace. Orchideje, kamélie, lekníny, tropické kapradiny, barevné sukulenty a masožravé rostliny jsou jen některé z toho, co můžete obdivovat v dalších sklenících. Na vlastní oči si můžete prohlédnout mnoho užitečných tropických rostlin nebo se seznámit s flórou Kanárských ostrovů či Austrálie.

Z centra města se do botanické zahrady snadno dostanete metrem i autobusem. Skleníky jsou otevřeny denně od 9 do 18.30 hodin.

Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity v Brně má botanickou zahradu

V rozsáhlých sklenících se pěstuje řada tropických a subtropických rostlin. Najdete zde nejen živé rostliny, ale i zkameněliny z období paleolitu až třetihor, jako jsou otisky listů a zkamenělé dřevo.

V zimě (říjen-březen) je otevřeno denně od 9.00 do 15.00 hodin.

Výstaviště rostlin ve skleníku Flora Olomouc

V palmovém skleníku se můžete potěšit vůní exotických květin, v tropickém skleníku vůní exotických květin, v kaktusovém skleníku si můžete zatančit s kaktusy a v subtropickém skleníku najdete vzrostlé citrusy, granátovníky a cesmíny.

Od února jsou skleníky otevřeny o víkendech od 9:00 do 16:00 hodin.

Zámecký skleník Lednice

Během února a března je součástí víkendových prohlídek zámku i návštěva tohoto unikátního skleníku, který je vysoký téměř sto metrů. Prohlídky se konají od 10:00 do 16:00 hodin.

Arboretum v Teplicích

K vidění jsou skleníky Skalničky, Xerické a tropické skleníky. V tropickém jsou k dispozici pouze živé tropické rostliny z Afriky, Madagaskaru, Tichomoří, Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie. Na závěr uvidíte ve speciální expozici rostliny, jejichž názvy možná znáte z křížovek.

Od ledna do března je v provozu pouze v úterý a v neděli od 9:00 do 17:00 hodin.

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy má botanickou zahradu

Blízko Prahy jsou tropy a subtropy. V současných sklenících se pěstují i rostliny pocházející z 19. století, kdy rostly v univerzitní zahradě na Smíchově. Narazíte tu tedy na sagaky, myrty a kamélie, které pamatují mnoho …

Od února do března můžete skleník navštívit denně mezi 10. a 15. hodinou.

Martin Černohorský
Martin Černohorský
Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments