HomeTipyBohatá úroda je zajištěna: možnosti, jak na jaře přikrmovat keře bobulovin

Bohatá úroda je zajištěna: možnosti, jak na jaře přikrmovat keře bobulovin

Zkušení zahrádkáři vědí, že keře bobulovin je třeba pravidelně hnojit, jinak nebudou plodit tak, jak byste si přáli.Každá půda má již ve svém složení makroprvky potřebné pro rostliny, ale ani ona není schopna zajistit potřebné množství.UNIAN vám poradí, čím na jaře bobulové keře krmit, aby bujně rostly.

Dříve jsme hovořili o tom, čím na jaře posypat záhony.

Čím krmit bobulovité keře – nejlepší možnosti

Nezapomeňte, že časné jaro je pro kvetoucí plodiny obdobím probouzení.Tehdy se rostliny ‚probudí‘ a začnou růst – můžete je bez obav přihnojovat správnými hnojivy.

Důležité: Pokud jste hnojivo použili již na podzim, nemusíte tak činit v březnu.Je lepší počkat do druhé poloviny května, kdy keře začnou plodit, a pak je přikrmovat.

Pokud víte, že vaše rostliny potřebují pomoc, využijte rad zkušených zahradníků.Nejlepší volbou je 25-30 g dusičnanu amonného nebo 40-50 g síranu amonného na 1 metr čtvereční kruhu ohraničujícího rostliny.Alternativou zahradníci nazývají kejdu z hnoje v poměru 1:10 (1 díl hnoje na 10 dílů vody).

Kromě kořenové výživy je důležité pamatovat na postřiky – listová hnojiva jsou pro rostlinu stejně potřebná jako ta, která působí přímo na kořeny.Postřiky by měly být prováděny blíže ke květnu a měly by být prováděny osvědčenými přípravky:

 • roztok síranu draselného a superfosfátu – 15-20 g na 10 litrů.
 • síran manganatý – 5-10 g na 10 litrů.
 • kyselina boritá – 2-3 g na 10 litrů.
 • DŮLEŽITÉ: ošetření kyselinou boritou by mělo být provedeno před nebo po odkvětu, ale nikdy ne během kvetení – tato látka je pro včely nebezpečná.

  Jaká hnojiva by měla být použita na jahody na jaře

  Pokud jde o hnojení těchto bobulovin, měli byste mít na paměti, že by se vůbec neměly hnojit látkami obsahujícími dusík.Některé druhy organických látek jsou pro bobuloviny rovněž zakázány, proto neexperimentujte.

  U jahodníku zapravte do půdy močovinu do hloubky 7-8 cm v dávce 13-20 g na 1 m2.Pokud není močovina k dispozici, je vhodný dusičnan amonný – do hloubky 10 cm v dávce 10 g na 1 m2.Příznivcům organiky se doporučuje použít slepičí hnůj – 1 litr třídenního nálevu, zředěný v 10 litrech vody.Tento nálev je pak třeba zředit ve vodě v poměru 1:5 a nalít pod keře jahodníku 0,5 litru roztoku.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments