Home Tipy Bez rzi, špíny a nánosů: tipy, jak vyčistit dřez od zažloutnutí

Bez rzi, špíny a nánosů: tipy, jak vyčistit dřez od zažloutnutí

0

Dřez v kuchyni nebo koupelně se kvůli častému používání rychle zanáší různými druhy nečistot.Může se jednat o vodní kámen nebo mastnotu, stejně jako o rez – vůči těmto útvarům není imunní ani ta nejpečlivější hospodyňka.UNIAN vám poradí, jaký je nejlepší způsob čištění dřezu, aby se leskl.

 • Jak vyčistit nerezový dřez od nánosů a mastnoty.
 • Jak vyčistit dřez od mastnoty, pokud je litinový.
 • Čím umýt dřez od smaltu – osvědčená metoda.
 • Dříve jsme hovořili o tom, jak rychle a účinně vyčistit ucpaný dřez.

  Než začnete s čištěním, je důležité zjistit, z jakého materiálu je váš dřez vyroben.Samozřejmě můžete namátkou použít nejoblíbenější prostředky (ocet, jedlou sodu, sůl nebo kyselinu citronovou), ale pak hrozí, že si nejen neporadíte se špínou, ale také zničíte kuchyňský spotřebič.

  Jak vyčistit nerezový dřez od nánosů a mastnoty

  Nerezová ocel je nejběžnějším materiálem, ze kterého lze vyrobit dřezy.Je odolná a pevná, pokud však na stěnách umyvadla zaschnou nečistoty, stále kazí vzhled výrobku.

  Pro nerezová umyvadla je zakázáno používat kyseliny, takže citron a ocet můžete okamžitě odložit.Nejúčinnějšími možnostmi budou:

 • namáčení – ucpěte odtok, naplňte dřez horkou vodou, přidejte prostředek na mytí nádobí, počkejte 15 minut, houbičkou smyjte nečistoty ze stěn dřezu.
 • jedlá soda – umyvadlo navlhčete horkou vodou, nasypte 2-3 lžíce jedlé sody, po 5 minutách potřete tuhým kartáčem nebo houbou.
 • Nezapomeňte, že při mytí nerezového dřezu musíte používat rukavice a také nezapomeňte dřez otřít do sucha hadříkem, jinak se divizny od vody vysuší.

  Jak vyčistit dřez od mastnoty, pokud je litinový

  Litinové dřezy nejsou v moderních kuchyních neobvyklé, ale takový materiál vyžaduje opatrný přístup.Je zakázáno používat tvrdé kartáče a houbičky, stejně jako jakékoli čisticí prostředky s barvivy – litina se také zabarví.Je lepší přistupovat k procesu seriózně a dřez vyčistit:

 • Jedlá soda – nasypte prášek, počkejte 10 minut, potřete nečistoty měkkou houbou.
 • bělidlo – rozpusťte ve vodě v poměru 1:3 (jeden díl bělidla na tři díly vody), naneste přípravek na znečištěná místa, nechte působit 10 minut, poté rozetřete a opláchněte vodou.
 • Mimochodem, pokud chcete, aby váš litinový dřez zůstal co nejdéle čistý – neskládejte do něj hory špinavého nádobí.Mastnota a tekutiny litinu zoxidují a způsobí, že se pokryje šupinami a nevzhlednými skvrnami.

  Čím umýt smaltovaný dřez – osvědčená metoda

  Smaltované povrchy jsou náchylnější než jiné k tvorbě rzi a vodního kamene.S těmito typy znečištění se nejlépe vypořádáte pomocí:

 • Ocet – namočte hadřík do octa, potřete jím stěny a dno dřezu, nechte působit 10 minut a poté opláchněte studenou vodou.
 • Kyselina citronová – nalijte do dřezu, navlhčete houbičku vodou, silně potřete stěny a dno, poté opláchněte.
 • Můžete také použít čpavkový líh a peroxid.Smíchejte 100 ml alkoholu a 50 ml peroxidu, namočte do roztoku houbičku, potřete stěny a dno dřezu, nechte 10 minut působit.Opláchněte dřez teplou vodou a vytřete jej do sucha.

  NO COMMENTS

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Exit mobile version