HomeZahradničeníBez chyb a parazitů: dědečkova metoda zpracování brambor

Bez chyb a parazitů: dědečkova metoda zpracování brambor

Aby byly brambory chráněny před chrobákem bramborovým, drátovcem, parazitem a dalšími nákazami, je třeba je před výsadbou ošetřit.Jak a čím je lepší to udělat a zda se lze obejít bez ‚chemie‘ – v materiálu UNIAN.

 • Co dělat s bramborami před výsadbou.
 • Jak zacházet s bramborami z parše před výsadbou.
 • Čím ošetřit brambory před výsadbou od coloradského brouka bramborového a dalších škůdců.
 • Již dříve jsme si řekli, jak hořčice pomáhá v boji proti hmyzu na zeleninové zahradě.

  Co dělat s bramborami před výsadbou

  První věc, kterou je třeba udělat s bramborami před výsadbou, je jejich vybírání a zahřívání.Pokud jsou brambory uskladněny ve sklepě, je třeba je měsíc před výsadbou vyndat, odstranit nahnilé a poškozené hlízy a nechat je na chladném, ale světlém místě vyklíčit.

  Po vyklíčení a těsně před výsadbou je třeba brambory ošetřit.Někteří lidé k tomuto účelu používají chemické a biopreparáty, ale zkušení zahradníci radí zastavit se u starého osvědčeného – lidově.Ty jsou sice považovány za ne tak účinné, ale zcela neškodné – nezapomeňte, že tyto brambory pak sníte.

  Jak ošetřit brambory z parše před výsadbou

  K ochraně brambor před parazitózou, fytoftorou a dalšími chorobami použijte tyto lidové prostředky:

 • Česnekový roztok – 1 kg česneku rozdrceného a zředěného v 10 litrech vody, nechat vyluhovat a 3 hodiny před výsadbou postříkat hlízy.
 • Roztok manganu – 5 g látky se zředí v 10 litrech vody a hlízy se postříkají nebo namočí do roztoku na 15-20 minut.
 • směs manganu, síranu měďnatého a kyseliny borité – 0,5 lžičky.manganu, 1 lžičku.síranu měďnatého a 3 čl.kyseliny borité a zředíme v 10 litrech vody; hlízy můžeme postříkat nebo ponořit do roztoku.
 • Roztok dehtového mýdla – 40 g mýdla se rozpustí v 1 litru vody, poté se přecedí a brambory se postříkají.
 • roztok popela – 1 kg popela zředíme v 10 litrech vody, rozmícháme a spustíme do něj brambory, před výsadbou usušíme.
 • Brambory můžete před výsadbou také vyválet v popelu.

  Jak ošetřit brambory před výsadbou před chrobákem bramborovým a dalšími škůdci

  Hlavními škůdci brambor v zeleninové zahradě jsou chrobák bramborový coloradský, brouk, drátovec, molice bramborová a mšice.Proti těmto škůdcům můžete použít roztok popela a roztok česneku, o kterých již byla řeč.Hmyz je rovněž odpuzován:

 • roztok čpavkového alkoholu – rozpusťte 10 ml alkoholu v kbelíku s vodou (10 litrů) a před výsadbou ponořte brambory; škůdci jsou odrazeni štiplavým zápachem a dusík ve složení se zároveň stává krmivem.
 • roztok březového dehtu – připraví se v poměru 30 g na 4 litry vody a hlízy se do něj ponoří; tento roztok působí jako antiseptikum a zároveň odpuzuje škůdce svým štiplavým zápachem; při výsadbě můžete do každé jamky přidat hrst pilin namočených v dehtu.
 • Před výsadbou brambor do každé jamky vložte hrst cibulových slupek a hořčice – obzvlášť dobře ‚fungují‘ proti drátovci.Přidejte do jamek i borové jehličí nebo brambory po výsadbě přikryjte mladými borovými větvičkami.Borové jehličí pomáhá bojovat nejen se škůdci, ale také s parazity.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments