HomeZahradničeníBanánové slupky jako hnojivo: prostředek, který dělá zázraky

Banánové slupky jako hnojivo: prostředek, který dělá zázraky

Hnojení rostlin je poměrně složitý proces, který vyžaduje znalosti a zkušenosti.Mnoho začínajících zahrádkářů se jakéhokoli hnojení velmi obává, protože použití i té nejdražší živné směsi nezaručuje úspěch.V některých případech však může být vše mnohem jednodušší, než se na první pohled zdá.

Poradíme vám, jak si snadno a rychle připravit účinné hnojivo z banánových slupek.

 • Jaké rostliny milují banánové slupky.
 • Jaký je nejlepší způsob výroby hnojiva z banánových slupek.
 • Kolik napustit banánových slupek na zalévání.
 • Jak používat nálev z banánové slupky.
 • Nálev z banánové slupky na květiny.
 • Banánové slupky jako hnojivo pro rajčata.
 • Které rostliny mají rády banánové slupky

  Banánová slupka obsahuje poměrně hodně živin, od draslíku a hořčíku až po sodík a fosfor.Rostliny na takové krmení dobře reagují a hlavně na banán prakticky neexistují alergické reakce.

  Banánovou slupkou je možné hnojit:

 • rajčat.
 • lilky.
 • okurky.
 • brambory.
 • pepř.
 • cukety.
 • růže.
 • begónie.
 • jakékoliv citrusové plody.
 • Krása banánové slupky spočívá v tom, že díky velmi vysokému obsahu živin je zcela hypoalergenní.Jinými slovy, je prakticky nemožné se jí předávkovat.Proto je mnoho zahrádkářů přesvědčeno, že banánová slupka jako hnojivo pro pokojové rostliny je optimálním prostředkem, který si můžete připravit vlastníma rukama.

  Banánová slupka jako hnojivo pro rajčata / foto depositphotos.com.

  Jak nejlépe vyrobit hnojivo z banánových slupek

  Existuje několik způsobů přípravy hnojiva.První a nejjednodušší je slupky rozemlít mixérem nebo mlýnkem na maso.Vzniklé pyré zalijeme vroucí vodou v poměru 1:1.To znamená slupka z jednoho banánu na 1 litr vody.Nechte tři dny stát na tmavém místě.Nálev je výborný k zavlažování kořenů i k postřiku listů a výhonků.

  Mnozí zkušení zahrádkáři jsou navíc přesvědčeni, že pro přípravu hnojiva je lepší používat sušené slupky.Banánové slupky lze sušit v troubě nebo jednoduše na slunci, rozložené na novinách.Po usušení je třeba je rozdrtit na prášek a zalít vroucí vodou.Roztok odneseme na dva dny na tmavé místo.

  Tato metoda je dobrá, protože suroviny na hnojivo můžeme sbírat během roku, a to tak, že do třílitrové sklenice nasypeme banánový prášek.V tomto případě budete mít do jara poměrně seriózní zásobu vynikajícího přírodního hnojiva, které neobsahuje ani gram chemie.

  Nejjednodušší, ale neméně účinný způsob je jednoduše zakopat celou slupku v blízkosti rostliny.Proces hnití začne poměrně rychle a za 2-3 dny bude půda obohacena o živiny.

  Kolik napustit banánové slupky na zalévání

  Zkušení zahradníci jsou přesvědčeni, že ideální doba pro infuzi, během níž roztok získá požadovanou koncentraci – od dvou do pěti dnů.Nezapomeňte však, že je třeba ji skladovat na tmavém a chladném místě.Pokud sklenici s kůrou postavíte na slunce, produkt jednoduše zkvasí a nebude téměř k ničemu.

  Jak používat nálev z banánových slupek

  Roztok, který byl připraven v poměru 1:1, tj. slupky z 1 banánu na 1 litr vody, trvá 3 až 5 dní.Před zaléváním nezapomeňte koncentrát naředit v poměru 1:5.Na jeden díl tinktury přidejte 5 dílů temperované vody o pokojové teplotě.Pokud se hnojivo louhovalo 2 dny a ne 5 dní, lze poměr s normální vodou snížit na 1:3, protože koncentrace takového prostředku bude mnohem nižší.

  Nálev z banánové slupky / foto ua.depositphotos.com.

  Nálev z banánových slupek pro květiny

  Banánová slupka jako hnojivo pro orchideje, růže, pelargonie, ibišky, fialky, kaktusy, fíkusy a aloe je nejlepší volbou pro výživu rostlin, u kterých chcete dosáhnout silného kvetení.

  V tomto případě lze prostředek použít nejen k zalévání, ale také k postřiku.Mějte však na paměti, že je lepší roztok filtrovat přes gázu.

  Banánové slupky jako hnojivo pro rajčata

  Pokud chcete získat velkou úrodu – hnojte sazenice.Banánová tinktura vám zajistí bohaté vaječníky a odolnost rostliny vůči chorobám.Roztok lze použít jak ve skleníku, tak ve volné půdě.Mějte však na paměti, že v případě rajčat bude zalévání kořenů mnohem účinnější než postřik listů.

  Mnoho zkušených zahradníků také doporučuje při výsadbě sazenic do volné půdy přidat do jamky jemně nasekanou nebo mletou banánovou slupku.Přibližné dávkování 1:1.To znamená 1 čajová lžička prostředku na 1 rostlinu.Faktem je, že banánová slupka jako hnojivo pro sazenice je to nejlepší, co vás může napadnout.Při úplné absenci chemických látek tento prostředek pomůže rostlině přežít stres při přesazování, zvýší imunitu a odolnost vůči chorobám.Kromě toho toto krmení zajišťuje dobrý růst a velký vaječník.

  Dříve jsme vám řekli o tom, jak ošetřovat růže bez chemie.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments