HomeTipy8 způsobů, jak vyprat kuchyňskou utěrku: zbavte se mastnoty a zápachu

8 způsobů, jak vyprat kuchyňskou utěrku: zbavte se mastnoty a zápachu

Kuchyňské utěrky trpí v kuchyni jako první – absorbují mastnotu, špínu a prach a rychle ztrácejí svůj atraktivní vzhled.Běžné praní před takovými skvrnami často nezachrání a UNIAN radí, jak kuchyňské utěrky bez velké námahy vybělit sodou nebo něčím jiným.

 • V čem namočit kuchyňské utěrky od zápachu.
 • Jak vyprat kuchyňské utěrky a zbavit je zápachu.
 • Dříve jsme hovořili o tom, jak se zbavit mravenců pomocí lidových prostředků.

  V čem namočit kuchyňské utěrky od zápachu

  Jak namočit kuchyňské utěrky / depositphotos.com

  Je třeba si uvědomit, že namáčení není plnohodnotné praní, ale pouze přípravný proces.Pokud máte na ručnících staré skvrny, je to nezbytné.

  Existují celkem 4 spolehlivé metody namáčení:

 • Prací prášek (používejte pouze pro bílé ručníky, aby barevné ručníky neztratily svůj vzor.Na 1 litr vody použijte přibližně 20 g prášku a 100 g soli).
 • Bělidlo (prostudujte si informace na etiketě, abyste se ujistili, že je tato metoda bezpečná.Přidejte bělidlo podle pokynů na obalu).
 • Slaná voda (pomáhá, pokud jsou ručníky potřísněné kávou nebo rajčatovým protlakem.Na 1 litr vody přidejte 100 g kuchyňské soli).
 • Prací prostředek (ideální, pokud nemáte nic jiného.Do umyvadla s vodou a ručníky nalijte 1 lžičku prostředku na mytí nádobí).
 • Bez ohledu na to, kterou metodu si zvolíte, namáčejte ručníky alespoň 1 hodinu.Pokud se skvrny usadily ve struktuře tkaniny, je lepší nechat nádobu s roztokem přes noc.

  Jak vyprat kuchyňské utěrky a zbavit se zápachu

  Spolehlivé metody praní kuchyňských utěrek / depositphotos.com

  Po namočení nebo místo namočení můžete přistoupit k samotnému procesu praní.Zde je 8 účinných metod, jak se zbavit otravných skvrn.

  Líné praní kuchyňských utěrek v roztoku soli.

  Šikovná metoda, která pomáhá vyprat skvrny od kávy, červeného vína, rajčatového protlaku nebo džusu.Což má význam zejména tehdy, když jsou v domácnosti děti.Abyste získali účinný solný roztok, musíte smíchat 5 polévkových lžic soli a 5 litrů vody.Ručníky nechte v nádobě se solí 1 hodinu a poté je vyperte v pračce nebo ručně.

  Jak prát kuchyňské utěrky s rostlinným olejem.

  Metoda je možná trochu neobvyklá, ale věřte mi, že tuk skvěle odstraňuje nežádoucí vzory, které výrobce nezamýšlel.Rostlinný olej smíchejte s pracím prostředkem v poměru 1:1.Směsí naplňte ručníky a poté přidejte horkou vodu tak, aby pokryla látku.Nechte umyvadlo 10 hodin stát a ručníky přitom něčím těžkým přitlačte.Po uplynutí této doby vyperte jako obvykle.

  Praní kuchyňských utěrek s octem.

  Další oblíbená metoda, kterou často používají ženy v domácnosti.Ocet je vhodný na skvrny od jídla i na plísně.Můžete ho přidat během praní v pračce, pak stačí nalít 0,5 šálku 9% octa do přihrádky na kondicionér a nasypat prášek.Pokud potřebujete ručníky předem namočit, smíchejte 5% ocet s vodou v poměru 1:1 na několik hodin, poté je opláchněte a osušte.

  Jak prát kuchyňské utěrky s hořčicí.

  Hořčice je užitečnou přísadou nejen k praní, ale také k dezinfekci utěrek.Tento způsob se nejlépe osvědčuje u bílých ručníků.Vezměte několik lžic hořčice a zřeďte je vroucí vodou tak, abyste získali hmotu připomínající hustou zakysanou smetanu.Navlhčete ručník, naneste směs, nechte ho 7-8 hodin působit a poté ho vyperte.

  Jak namočit kuchyňské utěrky – kyselina citronová a peroxid.

  Utěrky můžete vyprat v kyselině citronové, pokud potřebujete odstranit skvrny od rajčat nebo červené řepy.Utěrky potřete mýdlem na praní, opláchněte, posypte kyselinou citronovou, nechte 10 minut působit a poté vyperte v ruce.S peroxidem je to stejné – je skvělý na staré skvrny, na které jste zapomněli.Nalijte peroxid na špinavé místo na suchém ručníku a počkejte půl hodiny.Poté jej důkladně opláchněte.

  Jak prát ručníky pro odstranění zápachu – metoda s manganem.

  Mangan působí jako neutralizátor nepříjemného zápachu.Ručníky je nutné namočit do teplé vody, přičemž předtím přidáte 1 lžičku manganu.Pokud chcete působit na jistotu – namydlete utěrku mýdlem.Ručník nechte působit 30-60 minut, poté jej vyperte ručně.

  Mimochodem, mangan je vhodný i k bělení.Stačí vzít nádobu s horkou vodou, vhodit do ní ručníky, přidat pár krystalků manganu a 200 g prášku.Nádobu zakryjte potravinovou fólií, počkejte, až voda vychladne, a pak obsah umyjte ručně.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments