HomeTipy7 knih současných ukrajinských autorů, které si musíte přečíst

7 knih současných ukrajinských autorů, které si musíte přečíst

Současné ukrajinské knihy jsou velmi jasné, originální a fascinující.Domácí literatura se nás dotýká až do hloubi duše, protože nikdo neporozumí Ukrajinci tak dobře jako jiný Ukrajinec.Jmenovali jsme zajímavé ukrajinské knihy, které by si měl přečíst každý milovník kvalitní literatury.

 • ‚Podívej se do mých snů‘, Max Kidruk, mystika, technothriller.
 • ‚Pampucha‘, Alevtina Šavlachová, novela pro mládež.
 • ‚Internat‘, Sergej Žadan, vojenská literatura.
 • ‚Jakovovo sté výročí‘, Vladimír Lis, životopis, drama.
 • ‚Vidím, že vás zajímá temnota‘, Hilarion Pavljuk, psychologická detektivka.
 • ‚Dcera‘, Tamara Goriča Zerňa, dobrodružný válečný román.
 • ‚Dobré zprávy od Aralského moře‘, Irena Karpa, milostný román.
 • ‚Look into my dreams‘, Max Kidruk, mysteriózní, technothriller

  Max Kidruk je ukrajinský spisovatel s technickým vzděláním a bohatými cestovatelskými zkušenostmi, jehož tvůrčí odkaz zahrnuje romány s tajemstvím, thrillery a sci-fi knihy.Kritika i čtenáři reagují na mladého ukrajinského talenta příznivě.

  Román Podívej se do mých snů z roku 2016 je spisovatelčiným třetím technothrillerem.V ději knihy postihne pětiletého chlapce Thea během operace klinická smrt, při níž se mu na 36 sekund zastaví srdce.Theův otec si všimne, že se chlapec nevrátil k životu sám.Ve snech ho navštěvuje podivná síla neznámého původu, která se každým dnem stává skutečnější.

  ‚Pampucha‘, Alevtina Šavlachová, novela pro mládež

  Alevtina Shavlach je spisovatelka, výtvarnice a bývalá učitelka dětské výtvarné školy.Píše v různých žánrech – mezi knihami Alevtiny Shavlach jsou psychologické thrillery, temná fantasy a strašidelné příběhy.V příběhu pro dospívající ‚Pampucha‘ se spisovatelka dotýká nelehkých témat: poruchy příjmu potravy, šikana ve škole, nedostatek porozumění mezi dětmi a dospělými.

  Hlavní hrdinkou ukrajinské knihy pro dospívající je hodná a plachá školačka Gáňa, která je ve škole šikanována kvůli své bujné postavě.K šikaně ve škole se připojí i učitelé a dívka se naučí postavit se sama za sebe.Kniha je psána jednoduchým a zajímavým jazykem a postavy jsou co nejblíže životu a jsou známé každému Ukrajinci.’Pampušu‘ doporučujeme k přečtení všem dospívajícím a jejich rodičům.

  ‚Internát‘, Sergej Žadan, vojenská literatura

  Jméno Serhije Žadana je známé i mnoha lidem, kteří jsou vzdáleni současné ukrajinské literatuře.Jeho literární schopnosti byly oceněny desítkami cen a literárních ocenění.Talentovaný autor a skutečný vlastenec se narodil a vyrostl ve Starobělsku v Luhanské oblasti a ve svých dílech se často dotýká tématu Euromajdanu a války v Donbasu.

  V románu ‚Internát‘ 2017 spisovatel vypráví příběh obyčejného učitele Paši z Donbasu.Děj knihy se odehrává v roce 2015.Ten se snaží odvést svého synovce z internátu, ale ukrajinská armáda opouští jeho město a ruská okupační vojska se stále více přibližují.Román věrohodně vypráví o pocitech a prožitcích obyčejných lidí zmítaných válkou, kteří nevědí, co s nimi bude zítra.

  Dvacátý ročník národní ceny Kniha roku ocenil nejlepší knihy ukrajinských nakladatelství

  ‚Jakovovo sté výročí‘, Volodymyr Lis, životopis, drama

  Vladimír Lis, spisovatel narozený v roce 1950, se kromě psaní a dramaturgie věnuje také předpovědi počasí.’Století Jakova‘ je autorovým nejznámějším a kritikou nejlépe hodnoceným románem, který se dočkal i filmového zpracování.

  Kniha popisuje sto let života Jakova, polského Ukrajince, kterému se podařilo přežít šest států: Ruské impérium, OSN, Polsko, Třetí říši, SSSR a nezávislou Ukrajinu.Přestože Jakov žije celý život ve vesnici na Volyni, jeho život je nesmírně bohatý na události.Čtenáři se dozvídají o jeho dětské zamilovanosti, životě za okupace, nepřátelství s Poláky a těžkém poválečném životě.Autor hojně využívá západopolské nářečí, a přesto je jazyk románu srozumitelný a přístupný každému čtenáři.

  ‚Vidím, že vás zajímá temnota.‘ Illarion Pavljuk, psychologický detektiv

  Illarion Pavljuk je ukrajinský spisovatel, novinář a veterán ATO, který píše v žánru thrilleru, detektivky a mysteriózna.Román ‚Vidím, že tě zajímá tma‘ vypráví příběh kriminálního psychologa, který vyšetřuje zmizení malé holčičky z malé vesnice a objeví stopu sériového vraha.Ve vyšetřování mu brání nejen maniakovy pasti, ale i lhostejnost a krutost vesničanů.

  Kniha sice obsahuje 660 stran, ale čte se jedním dechem.Čtenáři si pochvalují závratný děj románu, který čtenáře ‚drží‘ od první do poslední stránky.Knihu lze číst vícekrát a při každém čtení objevovat nové podtexty.

  ‚Dcera‘, Tamara Goričová Zernya, dobrodružný válečný román

  Tamara Duda, známá pod pseudonymem Tamara Goricha Zernya, je spisovatelka původem z Kyjeva a dobrovolnice v Donbasu.Její debutový román Dcera získal prestižní ocenění BBC Kniha roku a vypráví o začátku války v Donbasu.Hrdinka knihy přijíždí do Doněcku, najde si přátele a založí vlastní podnik, zažije okupaci města a ztrátu blízkých, truchlí a zamiluje se.

  Autorka Dcery zdůrazňuje, že kniha je téměř dokumentární: všechny postavy mají reálné předlohy a všechny události se skutečně staly různým lidem.Román se dotkne nitra každého, kdo ho čte, a při jeho čtení je téměř nemožné zadržet slzy.Tato kniha o válce je aktuální i v dnešní době, a proto tak drásá duši.

  ‚Dobré zprávy od Aralského moře‘, Irena Karpa, milostný příběh

  Irena Karpa je spisovatelka, televizní moderátorka a také pracovnice ukrajinského velvyslanectví ve Francii.Své zkušenosti ze života v Paříži přenesla autorka do románu Dobré zprávy od Aralského moře: děj knihy se odehrává v Paříži a mezi hrdinkami je alter ego samotné Karpy.

  Román vypráví příběhy čtyř ukrajinských žen, které emigrovaly do Francie.Každá z nich má jedinečnou minulost a jiný důvod, proč se přestěhovala do Paříže.Hrdinky knihy mají daleko k dokonalosti a mají své chyby, ale jako všichni lidé se zamilovávají, hledají obživu a přežívají ve velkoměstě.Ponoření do románu je snadné a emoce postav čtenáře uchvátí.Kniha obsahuje vulgární výrazy a intimní scény.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments