HomeTipy5 nejčastějších plevelů, které by měl znát každý chalupář

5 nejčastějších plevelů, které by měl znát každý chalupář

Plevele jsou hlavní bolestí hlavy každého zahrádkáře.Na Ukrajině existují určité druhy plevelů, které zemědělce obtěžují nejvíce.UNIAN vám poví o pěti druzích škodlivých rostlin, se kterými se každý chalupář alespoň jednou setkal, a poradí vám, jak plevel zničit.

Plazivec polní

Popínavka polní / foto ua.depositphotos.com.

Popínavka polní je lidově známá jako ‚bříza‘.Je to krásná rostlina s léčivými účinky, ale do zeleninové zahrady se nehodí.Čerpá z půdy dusičnanový dusík, čímž trpí sousední rostliny.

Jak odstranit: Odstranění popínavé rostliny ze zeleninové zahrady je velmi obtížné.Trvá to více než jednu sezónu.Rostlinu je třeba pravidelně odplevelovat kořeny, jakmile se objeví mladé výhonky.Půdu, na které plazivka roste, lze osít také bočními plodinami, a pokud nejsou k dispozici, hořčicí, slunečnicí nebo kukuřicí.

Další metodou regulace je mulčování zeleninových plodin.Půda mezi rostlinami se pokryje pilinami nebo listím, případně se zakryje fólií.Pod krytem, bez slunečního světla, puklice nevyklíčí.

Maloplošník kanadský

Maloplošný petrklíč kanadský / foto ua.depositphotos.com.

Tato rostlina se nazývá ‚blešník zatracený‘, ‚čemeřice‘ nebo ‚koniza‘.Plevel je škodlivý, protože utlačuje mladé výhonky zeleniny.Pokud se s drobnoplodkou nevypořádáte před rozkvětem, rychle se pomocí semen rozšíří po zeleninové zahradě.

Jak odstranit: Rostlinu je třeba pravidelně odplevelovat a je důležité nenechat ji vykvést.Je třeba ji odstranit od kořene.Pokud nelze vytrhnout celý kořen, lze půdu navlhčit.

Pelyněk hořký

Pelyněk hořký / foto: ua.depositphotos.com.

Pelyněk je neuvěřitelně užitečná léčivá rostlina, která se k léčebným účelům užívá již od starověku.Ve skutečnosti zeleninové zahradě tolik neškodí a lze ji na pozemku ponechat.Pokud se však chcete této rostliny zbavit, budete se muset hodně snažit.

Jak se jí zbavit: Pelyněk uřízněte u kořenů a pak rostlinu i s kořenem zvlášť vykopejte.Je lepší to udělat dříve, než rostlina vykvete, tedy do poloviny června.Také v boji proti pelyňku můžete mulčovat zeleninové plodiny.

Pelyněk

Pšeničná tráva / foto: ua.depositphotos.com.

Pýr je velmi houževnatý a otravný plevel, který může růst téměř kdekoli.Nebojí se sucha ani chladu.

Jak se jí zbavit: keře řezanu se vykopávají od kořene rýčem.Plochu, kde roste pšeničník, se doporučuje vykopat vidlemi.Další účinnou metodou boje je mulčování plodin.Zeleninová zahrada se zakryje černou látkou nebo neprůhlednou fólií a ponechají se výřezy pro zeleninové plodiny.Pod takovou fólií plevel nepřežije.

Po sklizni lze pýr odstranit herbicidy, aby v následujícím roce nerostl.

Pýr modrý

Strniště plevele / foto: ua.depositphotos.com.

Červený amarant je velmi chutná a zdravá obilovina s prospěšnými vlastnostmi.Jeho zelený příbuzný je však běžným plevelem a velmi rychle ovládne zeleninovou zahradu.Chcete-li se otravného štítovce zcela zbavit, musíte zkombinovat několik opatření.

Jak zlikvidovat: Odstranění rostliny od kořene a vykopání plochy k likvidaci amarantu nestačí.Odstranění rostliny se kombinuje s mulčováním zeleninové zahrady zakrytím celého prostoru mezi záhony tmavou neprodyšnou fólií.

Pozemek s velkým množstvím štítovky lze osít sideráty.Sideráty nejenže úspěšně vytlačují plevel, ale jsou také přírodním hnojivem.K tomuto účelu se dobře hodí měsíček lékařský, aksamitník a aquilegie.Také štítovku lze ničit speciálními herbicidy.

Martin Černohorský
Martin Černohorský
Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments