HomeTipy10 věcí, které rozhodně nesmíte splachovat do dřezu: seznam

10 věcí, které rozhodně nesmíte splachovat do dřezu: seznam

Ani ty nejzkušenější hospodyňky ne vždy vědí, co může dřez ucpat do kritického stavu.Ukazuje se, že seznam nebezpečných předmětů a tekutin je poměrně široký – UNIAN jej seřadil a je připraven se o informace podělit.

 • Je možné nalít do dřezu olej.
 • Lze do dřezu vysypat kávovou sedlinu.
 • Lze do dřezu vylít droždí.
 • Je v pořádku oplachovat vlasy do umyvadla.
 • Zda můžete vylít vařící vodu do dřezu.
 • Co se ještě nesmí vylít do dřezu – seznam.
 • Je v pořádku vylévat olej do dřezu

  Důvod, proč nelze vylít máslo do dřezu, spočívá ve složení tohoto výrobku.Máslo je tuk, který se ve vodě vůbec nerozpouští, a už vůbec ne ve studené vodě.Jakmile se olej dostane do nízkoteplotní vody, okamžitě se změní v zátku a vytvoří v potrubí ucpávku.Pokud nevíte, zda můžete olej do dřezu lít, a děláte to neustále, dříve nebo později voda přestane ‚odcházet‘ úplně – budete muset zavolat instalatéra a potrubí vyčistit.

  Ideální způsob likvidace oleje je smíchat ho po vaření s kapkou saponátu, trochu naředit vodou, tuto hmotu nalít do sáčku a vyhodit do odpadků.

  Je v pořádku vylévat kávovou sedlinu do dřezu

  Mnoho lidí se ptá, proč by se káva neměla vylévat do dřezu, protože je to tak pohodlné, navíc malé částečky kávových zrn snadno ‚uniknou‘ do odtoku.Ve skutečnosti je káva jednou z nejčastějších příčin ucpání.Proč? Protože jste si možná všimli, že když kávovou sedlinu spláchnete do dřezu, nerozpustí se.To znamená, že zbytky kávy se v této podobě dostanou do odtoku, hromadí se tam a později ‚ucpou‘ potrubí.Proto se snažte kávovou sedlinu vyhodit do odpadu a teprve poté šálek umyjte.

  Je v pořádku vylévat droždí do dřezu

  Měli byste si uvědomit, že droždí by zásadně nemělo končit v odtoku.Pokud ho spláchnete do záchodu, bude chemicky reagovat a zvedne všechny páchnoucí hmoty ze dna záchodové mísy.Budete mít štěstí, pokud obsah kanalizace neskončí na vaší podlaze.Ne každý však bere v úvahu, že může ucpat umyvadlo a těsto kvasnicemi – ty se změní na lepidlo, které začne obalovat potrubí a poté ztuhne.Tato ‚hrouda‘ rychle ztvrdne a způsobí nouzové volání odborníka.

  Je v pořádku splachovat vlasy do dřezu

  Odborníci na čištění potrubí jasně vysvětlují, zda můžete do dřezu splachovat nehty, nebo tam nechat vlasy.Odpověď bude kategoricky záporná, protože vlasy, které procházejí potrubím, se zamotávají a vytvářejí chuchvalce.Pokud se do něj dostanou i nehty, vytvoří další ‚zátky‘ – takové zbytky se ve vodě nerozpustí.

  Zda lze do dřezu nalít vařící vodu

  Důvodem, proč nelze nalévat vařící vodu do dřezu, je nevhodný materiál potrubí.Pokud jste například uvařili těstoviny nebo kaši a pak jste přebytečnou vodu vylili do dřezu, plastové trubky to nemusí přežít.Zvláště pokud ihned poté zapnete studenou vodu.Prudký teplotní rozdíl způsobí vznik praskliny, která se časem jen zvětší.Z tohoto důvodu začnou trubky prosakovat a nezbude než je kompletně vyměnit.

  Co ještě nemůžete hodit do dřezu – seznam

  Existuje určitý seznam tekutin a předmětů, které je přísně zakázáno tímto způsobem vyhazovat.Mnozí o tom vědí, ale my to pro jistotu uvádíme:

 • zbytky vaječných skořápek.
 • Těstoviny a rýže.
 • léky (tablety a tekutiny).
 • nálepky z ovoce a zeleniny.
 • Stavební barvy.
 • chemikálie pro domácnost.
 • První dvě položky (mušle a těstoviny) jsou věci, které mohou velmi rychle ucpat dřez.Oba tyto produkty se podobají lepidlu – ve vodě měknou a tvoří ucpávky.Totéž lze říci o nálepkách, ale barvy, léky a domácí chemikálie mají ve svém složení látky, které se ve filtrech nerozpouštějí, a proto mohou ucpat odtok.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments